پول،کار و کسب درآمد

آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
 • چگونه یک سایت موفق داشته باشیم

  vl,c shdj l,tr
  اغلب افراد تصور می کنند که با داشتن یک ایده برای فروش و طراحی یک سایت شیک می توانند از اینترنت کسب در آمد کنند.ولی باید بگوییم که این کار یکم پیچیده تر از این کلیشه ذهنی می باشد.در ادامه مطلب شما را با عواملی که باعث می شوند یک سایت موفق داشته باشیم اشنا می کنیم.
  خوشخبتانه مدیران و گردانندگان خیلی از سایت‌های موفق بعد از تثبیت موقعیت خود در اینترنت اقدام به انتشار كتاب‌ها و یا مقالاتی درباره داستان موفقیت خود كرده‌اند. اکنون قصد داریم چكیده‌ای از مهمترین عوامل موفقیت یك وب‌سایت را كه برآیند نظرات بسیاری از پیشگامان دنیای اینترنت را با هم مرور كنیم. تقریبا همه این عوامل مهم هستند و ترتیب آنها در اینجا چندان مهم نیست.

  1. طراحی شیك و جذاب

  طراحی گرافیكی زیبا و چشمگیر مسلما در جذب مخاطب تاثیر دارد. البته این عامل به تنهایی تاثیر زیادی در موفقیت یك سایت ندارد حتی اگر در شروع كار، توجه زیادی از كاربران را جلب خود كند. یك سایت زیبا كه از نظر محتوایی ضعیف باشد و یا از نظر كارایی فایده اندكی به كاربران خود برساند به زودی از فهرست سایت‌هایی كه مردم دوست دارند مرتب به آنها سر بزنند خط می‌خورد. سایت نباید یكبار مصرف باشد.  

  2. كاربران فعال

  بزرگان و پیشگامان وب معتقدند كاربرانی كه بازمی‌گردند باارزش‌ترین دارایی یك سایت هستند. به همین دلیل همه تلاش‌های یك سایت موفق باید معطوف به دو هدف باشد: جذب مخاطبان تازه و حفظ بازدیدكنندگان قبلی (بازگرداندن كاربرانی كه قبلا یك بار به سایت شما آمده‌اند). واضح است كه همه تلاش‌های یك سایت مثل ارتقا كیفیت و تنوع خدمات و یا زیبایی آن با هدف كسب رضایت كاربران است. بنابراین تا كاربرانی نباشند، سایر هدف‌های یك سایت نیز معنا و مفهومی پیدا نمی‌كند. تجربه نشان داده كه سایت‌هایی كه مخاطب دائمی و كاربران فعال و وفاداری ندارند، خیلی زود به سمت كاهش فعالیت و حتی خاموشی كامل حركت می‌كنند.

  3. بودجه و درآمد سایت

  یك عامل مهم دیگر در موفقیت سایت وب، داشتن بودجه است. راه‌اندازی یك سایت ممكن است در ابتدای كار بسیار كم‌هزینه به نظر برسد. یك كامپیوتر معمولی، یك خط اینترنت پرسرعت، یك دامین، یك میزبان (هاست) ارزان قیمت و یك نرم‌افزار CMS اپن سورس با قالب رایگان می‌تواند منجر به راه‌اندازی یك سایت با حداقل بودجه ممكن شود. اما این تازه شروع داستان است.  
  بسیار از سایت‌های وب پس از چندماه فعالیت متوقف می‌شوند، تنها به این دلیل ساده كه توجیه اقتصادی ندارند. البته می‌توان بعضی از سایت‌های شخصی یا وبلاگ را تنها با اتكا به عناصری چون عشق به نوشتن مدتی اداره كرد، اما حتی در چنین مواردی نیز ممكن است بعد از مدتی، انگیزه صاحب سایت برای به روز نگه داشتن آن به شدت كاهش یابد. هدف یك سایت هرچه باشد، چه انتفاعی و چه غیر انتفاعی، به ناگزیر نیازمند بودجه و توجیه اقتصادی است.

  4. بازاریابی و رتبه در موتورهای جستجو

  یك عامل مهم دیگر در موفق شدن یك سایت، تبلیغ خودش در سایر پایگاه‌های اینترنتی، به ویژه در موتورهای جستجو است. روش رایگان برای ظاهر شدن در نتایج موتورهای جستجو، رعایت نكات دقیقی است كه از سوی سازندگان این موتورها به عنوان راهكارهای افزایش رتبه سایت منتشر شده است. این روزها سایت گوگل با در اختیار داشتن حدود 70 درصد بازار جستجوهای اینترنتی همچنان به عنوان مهمترین سكوی تبلیغ و معرفی یك سایت مطرح است.

  سایتی كه برنامه مشخصی برای تبلیغ و بازاریابی خود ندارد، در كهكشان اینترنت نسبتا ناشناخته خواهد ماند، حتی اگر بسیار بزرگ باشد. بنابراین به فكر یك برنامه مدون و حساب شده برای معرفی سایت خود در اینترنت باشید. نگویید سایتم به تدریج و خود به خود (به دلیل لیاقت یا محتوا یا زیبایی‌اش) در اینترنت شناخته خواهد شد، بلكه یك برنامه تهاجمی و حساب شده برای مطرح کردن خود در اینترنت طراحی كنید.

  5. محتوای خواندنی و رایگان

  تازه‌ترین پژوهش‌های میدانی درباره دلایل استقبال گسترده از سایت‌ها نشان می‌دهد كه عامل «كنجكاوی كاربران» نقشی بنیادی در موفقیت یك سایت دارد. به همین دلیل است كه با وجود به میدان آمدن میلیون‌ها سایت جدید، دو گروه از سایت‌های اینترنتی همچنان بیشترین بازدیدكنندگان را دارند: رسانه‌های اجتماعی و موتورهای جستجو. اغلب كاربران كنجكاوند بدانند «امروز چه اتفاقاتی برای دوستانم افتاده است؟» اهمیت عامل كنجكاوی ما را به سمت عامل مهمتری هدایت میكند: محتوای خواندنی و رایگان. سایت‌های موفق همیشه مطالب تازه‌ای برای مخاطبان خود دارند. 

  بعضی از صاحبان سایت ها فکر میکنند داشتن محتوای خواندنی و رایگان فقط برای سایت‌های خبری و مقاله‌ای واجب است. اما این تصور اشتباه است. موضوع فعالیت یک سایت هرچه باشد، برای موفقیتش لازم است مطالب خواندنی در زمینه فعالیت خود منتشر کند. مثلا اگر سایت یک رستوران مقالاتی درباره اصول تغذیه مناسب، رژیم غذایی و نیز ارزش غذایی هر نوع غذا منتشر کند، بدون تردید این کار منجر به افزایش فروش آن رستوران نیز خواهد شد. همواره به یاد داشته باشید که محتوای خواندنی و رایگان مثل آهنربایی عمل می‌کند که هم کاربران بی‌حوصله و سرگردان و هم کاربران کنجکاو و باهوش را جذب خود می‌کند.

  6. نرم افزار كارآمد

  علاوه بر همه عوامل فوق یك عامل دیگر نیز تاثیر زیادی بر موفقیت یك سایت دارد و آن برخورداری از یك نرم‌افزار كارآمد برای مدیریت محتوا و اطلاعات سایت است. ممكن است تصور كنید یك نرم‌افزار كارآمد وب نرم‌افزاری است كه قابلیت‌های متنوع و فراوانی داشته باشد یا اینترفیس (رابط كاربری آن) خیلی خوش‌دست طراحی شده باشد. البته این دو عامل در ارزیابی كیفیت و كارایی یك نرم‌افزار بسیار مهم هستند. اما از آنجایی كه دنیای وب بسیار پرشتاب است و خیلی زود نو به نو می‌شود، كارآمدترین نرم‌افزارهای تحت وب آنهایی هستند كه همه عوامل موثر در موفقیت یك سایت را پوشش می‌دهند و به اندازه كافی انعطاف‌پذیرند.


  ممكن است از یك نرم‌افزار open source رایگان و بسیار پیشرفته برای پیاده‌سازی سایت خود استفاده كرده باشید و یك طراح وب، پوسته زیبایی را برای آن طراحی كرده باشد. تا اینجای كار همه‌چیز عالی است، اما كافی است بخواهید كوچكترین تغییری در ساختار اطلاعاتی یا نرم‌افزاری سایت خود ایجاد كنید، آیا این كار به آسانی امكان‌پذیر است؟ آیا همه صاحبان سایت‌ها برنامه‌نویسی وب بلدند؟ آیا دسترسی به برنامه‌نویس مسلط به كار با نرم‌افزار مورد استفاده شما آسان است؟ از همه اینها مهمتر، آیا نر‌م‌افزار مورد استفاده شما عواملی مانند پشتیبانی از كاربران، بازاریابی، كسب‌درآمد از سایت و تبلیغات، بالابردن رتبه در موتورهای جستجو و دسترسی آسان به محتوای سایت را به خوبی پوشش می‌دهد؟ اینها سوالاتی است كه باید از ابتدا به فكر آن باشد تا بتوانید همگام با تحولات شبكه اینترنت و عادت‌ها و نیازهای كاربران خود را به سرعت سازگار كنید. 

  7.  مهمترین عامل موفقیت: مدیر خوب!

  غالبا تصور می‌شود یك سایت خوب و موفق قائم به ذات خودش است. یعنی مجموعه اطلاعات و سیستم نرم‌افزار آن است که باعث موفقیت آن شده است. اطلاعات خوب و سیستم نرم‌افزاری كارآمد صد البته در موفقیت یك سایت تاثیر به‌ سزایی دارند اما به نظر من آنچه كه فراتر از همه این عوامل عمل می‌كند و معمولا مورد غفلت واقع می‌شود «عامل انسانی» است. 

  شاید تصور كنیم بدون درنظر گرفتن عامل انسانی و صرفا با تكیه بر مطالب خوب و نرم‌افزار خوب می‌توان سایت موفقی داشت. تحقیقات نشان می‌دهد مهمترین عامل موفقیت یك سایت وب، آگاهی و عملكرد فردی است كه آن را مدیریت می‌كند. یك راننده ناشی ممكن است یك خودرو  آخرین مدل را به دیوار بكوبد و متوقف شود، اما یك راننده ماهر می‌تواند مسافرانش را با یك خودرو قدیمی زوار در رفته، صحیح و سلامت به شهر دیگری برساند. كدامیك از این دو خودرو واقعا موفق‌ترند؟!
  اهمیت مدیر سایت در اداره یك وب‌سایت آنقدر زیاد است كه «یك مدیر خوب می‌تواند عیوب محتوایی و نرم‌افزاری سایتش را با كوشش و هوشمندی خود پوشش دهد». نمی‌شود از سایتی كه به تازگی راه‌اندازی شده انتظار داشت از نظر محتوایی جامع و از نظر نر‌م‌افزاری انعطاف‌پذیر و بی‌نقص باشد، اما می‌توان توقع داشت كه یك مدیر دلسوز و با پشتكار، همه موانع پیش روی یك سایت را برای رسیدن به موفقیت نسبی یك به یك از پیش رو بردارد. لازمه چنین مدیریتی داشتن بینشی عمیق از ماهیت وب، آگاهی از مشكلات روزمره مدیریت یك سایت و تلاش برای كسب مهارت‌های لازم در این زمینه است. در شماره بعد درباره «10 خصوصیت مهم مدیر وبسایت» صحبت خواهیم کرد.

  به نقل از مجله موفقیت باز نشر توسط ثروتزا

  نظرات سایت

  تبلیغات
   X بستن تبلیغات
  درباره وبلاگ

  به یاری خدا این وبلاگ با ارائه ایده ها و شیوه هایی نو و مناسب شما را در رسیدن به قله های موفقیت یاری خواهد داد.
  با ما باشید ...

  مدیر وبلاگ : هادی
  جستجو
  امکانات جانبی
  عنوان آگهی شما

  توضیحات آگهی در حدود 2 خط. ماهینه فقط 10 هزار تومان

  به پول،کار و کسب درآمد امتیاز دهید

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات